nowe mieszkania opole

Dom w stylu prowansalskim

Dom, który urządzimy w stylu prowansalskim często będzie nam przywodzić na myśl południe Francji. Nic dziwnego ponieważ to właśnie tam znajdują się okraszone zmysłową paletą barw, regiony Prowansji. Lawendowe wzgórza, wszechobecnie unoszący się zapach świeżych ziół, owoców i smak dobrego wina – kto nie chciałby przenieść tego sielskiego klimatu do swojego domu? Klucz w tym, żeby nie otrzeć się o tandetę, ale zrobić to stylowo. Styl prowansalski wywodzi się ze stylu rustykalnego. Pisaliśmy już dla Was o zmianie wnętrza bez potrzeby remontu. Tymczasem zapraszamy na krótką podróż na południe Francji.

Ściany z oryginalną teksturą

Dom urządzony w stylu prowansalskim charakteryzuje się gipsowymi ścianami o kredowym, pastelowym wykończeniu, w stonowanych barwach, o chropowaty wyglądzie. Takie ściany w domu nadają nieco starszy lecz bardziej oryginalny wygląd. Technika ta zajmuje trochę więcej czasu, jest kosztowniejsza, ale prezentuje się przepięknie. Jeśli zdecydujemy się by nasze ściany wyglądały bardziej nowocześnie, możemy je zaprojektować z gładką powierzchnią o jednolitym kolorze, który idealnie będzie kontrastować z meblami w prowansalskim stylu. Połączenie nowoczesności z naturalnymi, delikatnymi kolorami, które charakteryzują domy w południowych regionach Francji, tj. delikatny beż, brąz i biel, lawenda lub oliwkowa zieleń – wydaje się być dobrym pomysłem.

Sentymentalizm w domu ponad wszystko!

Pokoje w stylu prowansalskim są atrakcyjne i bardzo przytulne. Każdy kawałek umeblowania wybieramy nie bez powodu – sentymentalizm jest bardziej ceniony niż cena – i ma być stosowany. Wiele mebli w stylu prowansalskim wykonanych jest z orzecha włoskiego, jest to jakość i design na najwyższym poziomie – dla najbardziej wymagających. Warto zastanowić się nad wielofunkcyjnym stolikiem kawowym, który może spełniać funkcję regału na książki. Dobrym pomysłem są duże pluszowe fotele i kanapy. Możemy również połączyć pluszowe elementy z metalem lub drewnianą drabinką z tyłu krzesła. Możecie być pewni, że eklektyczny wygląd, którym jest mieszanie różnych stylów, jest jak najbardziej w porządku – np. stare i nowe, proste i ozdobne. Jeśli chodzi o układ, meble powinny być ustawione tak aby można było je podziwiać z punktu w salonie, gdzie najczęściej prowadzimy rozmowy.

Po więcej inspiracji dla naszego domu zapraszamy na jeszcze jednego Bloga, z którego dowiecie się wielu oryginalnych podpowiedzi na temat urządzenia nowe mieszkania.